27.11.2014.
Izvor: Dan
Predstavnici Delegacije EU na okruglom stolu MANS-a poručili: "Iskorijenite korupciju iz javnih nabavki!"
Državne institucije često namještaju tendere određenim firmama, a zakoni kojima se zabranjuje diskriminacija i sukob interesa često bivaju izmanipulisani, ocijenjeno je na okruglom stolu „Javne nabavke u Crnoj Gori – pravni okviri i primjena”, koji je organizovao MANS. Na sastanku, kojem je prisustvovao veliki broj privrednika, saopšteno je da su česte situacije u kojima se državni činovnici neracionalno odnose prema državnom novcu, kao i da su javne nabavke rizično područje kada je u pitanju korupcija.
Projektni menadžer za unutrašnje tržište u Delegaciji EU u Crnoj Gori Donka Prodanova navela je da je zakonodavni okvir u oblasti javnih nabavki usklađen sa evropskim. Takođe, kazala je da su javne nabavke često povezane sa korupcijom, kao i da je ta negativna pojava prisutna i u zemljama EU.
– Jednakost svakog ponuđača mora se poštovati i korupcija se mora suzbijati u javnim nabavkama jer se tu troši novac svih građana – poručila je Prodanova.
Direktor Monitoring programa MANS-a Vuk Maraš kazao je da će ta NVO predložiti poslanicima amandmane na novi zakon o javnim nabavkama, koji je u skupštinskoj proceduri, a kojima se između ostalog predlaže uvođenje crne liste kompanija koje najčešće krše taj akt i kojima bi se zabranilo učešće na javnim nabavkama. On je istakao da se za javne nabavke godišnje potroši i do 300 miliona eura, te da se namještanje tendera mora spriječiti jer se „tako krade državni novac”.
– Zaprepašteni smo što se novim zakonom uklanja obaveza Državne komisije za kontrolu postupaka javnih nabavki da po službenoj dužnosti kontroliše tendere vrijednosti veće od 500.000 eura. To prelazi u nadležnost Uprave za inspekcijske poslove koja nema dovoljno kapaciteta da se bavi tim poslom. Nerealno je očekivati da jedan ili dva inspektora kontrolišu potrošnju od nekoliko stotina miliona eura, odnosno skoro trećinu državnog budžeta – ocijenio je Maraš.
On je dodao da MANS predlaže da Državna komisija za kontrolu postupaka javnih nabavki dobije još dva člana i da donosi odluke u vijećima jer bi onda procesi kontrole brže bili sprovođeni. Maraš je predložio da se zakonom reguliše da se javni pozivi objavljuju u dva najtiražnija dnevna lista u Crnoj Gori.
Više pročitajte na...