Fokus / Фокус / Fokusi

NAČELO ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE I OBEZBEĐIVANJA ENERGETSKE EFIKASNOSTI

Datum: 19.12.2013.

Srbija

 

05.08.2014.

Autor: FOD Srbija

 

NAČELO ZAŠTITE ŽIVOTNE SREDINE I OBEZBEĐIVANJA ENERGETSKE EFIKASNOSTI

Član 13 

 

Naručilac je dužan da nabavlja dobra, usluge i radove koji ne zagađuju, odnosno koji minimalno utiču na životnu sredinu, odnosno koji obezbeđuju adekvatno smanjenje potrošnje energije - energetsku efikasnost i da kada je to opravdano kao element kriterijuma ekonomski najpovoljnije ponude odredi ekološke prednosti predmeta javne nabavke, energetsku efikasnost, odnosno ukupne troškove životnog ciklusa predmeta javne nabavke.

Ovde je reč o sasvim novom načelu, koje nije bilo obuhvaćeno prethodnim propisima koji su uređivali oblast javnih nabavki. Suštinski, ovo načelo po svojoj prirodi ne spada u korpus načela koji se odnose na javne nabavke, kao prethodna navedena, već je reč o sasvim novom principu koji je zakonodavac predvideo, uvažavajući očigledno, značaj postizanja i drugih ciljeva i politika, koje neposredno nemaju veze sa samim postupkom i sprovođenjem javne nabavke. U ovom slučaju radi se o postizanju ciljeva koji su definisani politikama i strategijama u pogledu zaštite životne sredine i postizanja energetske efikasnosti. Načelo zaštite životne sredine i obezbeđivanja energetske efikasnosti regulisano je članom  13. Zakona o javnim nabvakama. Naručilac je dužan da nabavlja dobra, usluge i radove koji ne zagađuju, odnosno koji minimalno utiču na životnu sredinu, odnosno koji obezbeđuju adekvatno smanjenje potrošnje energije – energetsku efikasnost i da kada je to opravdano kao element kriterijuma ekonomski najpovoljnije ponude odredi ekološke prednosti predmeta javne nabavke, energetsku efikasnost, odnosno ukupne troškove životnog ciklusa predmeta javne nabavke.

Ovaj princip, naizgled može insistirati da se inicijalno nabavljaju dobra, usluge i radovi koji su skuplji za naručioca, ali koji u krajnjoj liniji, uzevši u obzir krajnje efekte po životnu sredinu i uštede po pitanj energetske efikasnosti, svakako predstavljaju i ekonomski povoljnije rešenje. Radi se o principima na kojima počivaju tzv. „zelene nabavke“.