12.03.2013.
Izvor : Blic
Stroža kontrola javnih nabavki, imovine političara i stranaka, odnos farmaceutskih kuća i lekara, transparentno finansiranje medija - osnovni su ciljevi Nacrta nacionalne strategije za borbu protiv korupcije
…O dokumentu na 17 strana, koji bi uskoro trebalo da bude objavljen a na koji se čeka dve i po godine, sledi javna rasprava. Među osnovnim ciljevima su regulisanje sukoba interesa i kontrole imovine i prihoda javnih funkcionera, mehanizmi za utvrđivanje svrsishodnosti javnih nabavki i praćenje i sporovođenje ugovora, jasno definisani kriterijumi za odnos farmaceutskih kuća i lekarske prakse koji se odnosi na preporučivanje lekova, kao i poklone farmaceutskih kuća lekarima, izmenjen pravni okvir za izbor direktora škola, kao i transparentno vlasništvo i finansiranje medija i njihova uređivačka politika.
Za neprimenjivanje nacionalne strategije predviđene su i sankcije.
- Agencija za borbu protiv korupcije ostaće regulatorna institucija koja će obavljati nadzor, a dobiće i ovlašćenja da istraži lažne prijave imovine funkcionera i nesrazmeru između prihoda i imovine. Čim javnost bude upoznata s Nacrtom, kreće se s radom na akcionom planu koji treba da precizira mere i aktivnosti za sprovođenje strategije, rokove i odgovorne organe koji će sprovoditi aktivnosti - kaže za „Blic” Zlatko Minić, član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije.
- Neispunjavanje obaveza definisanih akcionim planom biće kršenje zakona, a Agencija će moći da predloži razrešenje funkcionera. Ono što je najvažnije jeste da postoji kvalitetan mehanizam za uspostavljanje sistema odgovornosti - naglašava Minić.
Nacrt strategije definisao je devet najrizičnijih oblasti, a to su: politička korupcija koja se odnosi na partije i na sukob interesa funkcionera, javne finansije, gde spadaju interna i eksterna revizija, kao i javne nabavke, zatim oblast privatizacije, pravosuđe, policija, oblast planiranja i izgradnje, zdravstvo, obrazovanje i sport i mediji.
- Postoji posebna oblast prevencije korupcije gde su definisani ciljevi, počev od toga kako država treba da podstakne civilni sektor da doprinese u borbi protiv korupcije do usvajanja zakona o uzbunjivačima. Nacrt strategije ima dobar sistem nadzora i odgovornosti, ima dobro prepoznate rizične oblasti i predstavljene probleme u tim oblastima. Na osnovu tih problema su jezgrovito i dostižno predstavljeni ciljevi koji posle mogu da budu sprovedeni akcionim planom, nema opštih mesta gde je nemoguće utvrditi da li su postignuti konkretni ciljevi i konkretne mere i aktivnosti - navodi Zlatko Minić.